Vyhledej
Šikovné nákupy
Taneční skupina Attitude DKnL > Služby občanům > Hasiči

Velká voda trápila obyvatele Hořicka, obcí Dobrá Voda u Hořic prošla povodňová vlna

Redakce / 19.06.2020, Hořicko a Miletín
Na čtvrteční odpoledne byly vyhlášeny výstrahy související s přívalovými dešti a bouřkami. Bohužel předpovědi se vyplnily: jednou z nejpostiženějších oblastí v Královéhradeckém kraji bylo Hořicko, konkrétně Dobrá Voda u Hořic.

FOTOGALERIE - Povodňová vlna Dobrá Voda u Hořic a Hořice 19. června 2020

Voda se valila obcí Dobrá Voda hned ze dvou směrů: od Hořic a z Chlumu. Zaplaveny byly v obci s 576 obyvateli zahrady a sklepy. "Vše začalo ve 14:45, venku jsme byli v pohotovosti do 22 hod. Byla to souhra náhod - voda k nám tekla ze dvou stran a do obce stekla koryty Chlumského a Chvalinského potoka, které se v obci sbíhají. Naštěstí jsou uprostřed obce louky, voda tak měla prostor se rozlít. Voda se rozlila mezi domy, zatopila zahrady a sklepy, škody snad nebudou velké," sdělila portálu ZvicinaTV.cz starostka obce Dobrá Voda u Hořic Jana Němečková. Vodu částečně zadržel poldr, který byl vystavěn v rámci výstavby průmyslové zony v Hořicích. "Byla to podmínka Povodí Labe, aby případná dešťová voda stékající po betonových parkovištích a střechách průmyslových hal nevyplavila Dobrou Vodu. Možná však jeden nestačí," dodala Němečková. Místní dobrovolní hasiči zde stále drží pohovovost, dle předpovědi má i dnes déšť přetrvávat.

Voda však zaměstnala hasiče i v samotné obci HořicePracovníci tamních technických služeb otevřeli sklady s pískem a začali pytlovat, poté se k nim přidali dobrovolní hasiči. Starosta svolal členy povodňové komise, kteří v terénu koordinovali pomoc prvně postiženým majitelům nemovitostí. Kolem 17. hod. volala o pomoc Dobrá Voda, kde se voda rozlévala po velké části obce. Paní starostka povolala do TS Hořice své dobrovolné hasiče, kteří pomáhali s pytlováním a dovezli do Dobré Vody valník naplněný pytli s pískem. Po 19. hod. se situace s přívalovou vodou uklidnila, povodňová komise zůstává v pohotovosti. Vyhlašuje se bdělost na tocích, situace se sleduje. TS Hořice také pomáhali na výzvu hasičů s technikou v ul. Čsl. armády na komunikaci U Křížku, kde přívalový déšť vyplavil silnici. Povodňová komise rozhodla u přípravě dalších pytlů s pískem, aby byly v pohotovosti pro přídat nouze.

Velké poděkování patří kromě záchranářů také Pohostinství Pod Lipou, které připravilo zdarma jídlo a pití všem zasahujícím hasičům, obec Hořice hasiče posilnila dovážkou pizz.

O pomoc při čerpání vody ze sklepů žádaly ve čtvrtek odpoledne i další obce v kraji: obce Holohlavy a Smiřice.

Noc byla z pohledu krajských hasičů o poznání klidnější, aktuálně není v terénu žádná jednotka, která by odčerpávala vodu ve včera zasažených oblastech. Během noci a rána odstraňovali hasiči spadlé stromy z komunikací. V souhrnné statistice figuruje 120 událostí, kdy byla poskytována technická pomoc při odstraňování následků přívalových dešťů. 

Výstraha s extrémním stupněm nebezpečí platí i pro dnešní den. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje, fcb SDH Hořice, obec Hořice

Foto: SDH Hořice

 
Vaše komentáře

Přečteno 5604x
 
Hodnocení článku: