Vyhledej
Taneční skupina Attitude DKnL > Služby občanům > Hasiči

Rok 2019 přinesl v kraji více obětí při požárech. Narostl i počet mrtvých při mimořádných událostech

Jednotky požární ochrany zasahovaly v Královéhradeckém kraji celkem u 7219 událostí, v roce 2018 to bylo 7499 událostí.

Redakce / 24.01.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Jeden z nejnáročnějších roků mají za sebou hasiči v Královéhradeckém kraji. Ačkoliv statistika uvádí méně zásahů než v roce 2018, jedná se o druhý největší počet za sledované období.
 

FOTOGALERIE - HZS foto - nej 2019

Možná by měli hasiči přemýšlet o změně názvu, protože požárů k uhašení řeší rok od roku méně: loni to bylo 13 % ze všech uskutečněných zásahů. Nejčastějším typem zásahu je již několik let technická havárie. Více tak hasí problémy typu uzamčené prostory, únik plynu a popadané stromy než oranžové plameny pohlcující majetek.

Klesající počet požárů

Požárů likvidovaly totiž jednotky požární ochrany v roce 2019 celkem 925, což je o 178 méně než v roce 2018, a to i přes přetrvávající sucho. Nejvíce zásahů při požárech evidují hasiči v okresu Hradec Králové (225), dále v okresu Trutnov (224), Náchod (219), Jičín (136) a nejméně v okresu Rychnov nad Kněžnou (126).

Při všech zásazích došlo ke zranění 17 profesionálních a 19 dobrovolných hasičů. Přímé škody způsobené požárem byly loni vyčísleny na 90,4 milionů korun. Oproti tomu se však hasičům podařilo uchránit hodnoty představující asi 1,08 miliardy korun. Mezi případ s největší škodou patřil listopadový požár lakovny ve Smiřicích. Pár dnů po něm hasili dům v centru Dvora Králové a o dalších pár dnů později i dům v centru Trutnova.

Záchrana osob

Hasiči v Královéhradeckém kraji zachránili před hrozícím nebezpečím rekordních 2204 osob, 1245 lidí evakuovali a pomohli 1937 zraněným osobám. Smutnou statistikou, kde bohužel čísla v loňském roce rostla, jsou počty usmrcených osob. Během mimořádných událostí loni zemřelo 208 lidí (nárůst o 34). 

Jeden člověk bohužel zemřel i při nejnáročnější zásahu roku 2019, kterým se stalo poskytnutí technické pomoci při záchraně zavalené osoby v Třebechovicích pod Orebem. Nepodařilo se zachránit muže zavalleného zhroucenou nosou zdí při provádění výkopových prací v části sklepního prostoru pod chodníkem před bytovým domem. Nasazení jednotek však nepolevilo ani po zjištění, že zavalená osoba bohužel pod zdí nepřežila a všichni intenzivně pracovali na vyproštění a především pak na stabilizaci okolního prostředí, aby zabránili dalším případným škodám na zdraví a majetku osob.

Senioři - nejčastější oběti požárů

Zraněno bylo při požárech 63 lidí. Alarmující je pak počet osob, které zemřely při požárech. Ty si v loňském roce vybraly nejvyšší daň v celkem osmi případech, což je o sedm obětí více než v roce 2018. z osmi osob v přímé souvislosti s požárem šest. „Protože mezi oběťmi byli převážně senioři, zaměříme se v prevenci na tuto skupinu osob. K tomu, abychom k nim dostali co nejvíce informací o požární ochraně, chceme využít nejen naše odborné přednášky, ale chceme zapojit také dobrovolné jednotky v obcích a rodinné příslušníky. Pravidelně vzděláváme děti při školních preventivních programech, proto bychom byli rádi, aby právě školáci spolupracovali při vypracování některých úkolů s prarodiči,“ doplnil brig. gen. František Mencl.

Služba občanům

Krajské operační a informační středisko HZS Královéhradeckého kraje

24 hodin denně a sedm dní v týdnu nejsou ve střehu pouze hasiči na stanicích HZS, ale také operátoři krajského operačního a informačního střediska v Hradci Králové.  V technologii Telefonního centra tísňového volání (TCTV) jsou tísňové hovory přijímány na linky 112 i 150 z území celého Královéhradeckého kraje, ale ve výjimečných případech jsou přijímány také hovory z jiných krajů, popř. ze zahraničí. Na TCTV Hradec Králové bylo v roce 2019 uskutečněno celkem 99 563 tísňových hovorů, což odpovídá průměrnému počtu 272 hovorů za den.

Kdy měli hasiči v roce 2019 nejvíce práce?

Nejvíce událostí bylo z pohledu statistiky nahlášeno loni mezi 15. a 16. hodinou. V tomto rozmezí evidují hasiči 492 událostí. Dnem v týdnu, kdy měli hasiči nejvíce rušno, bylo úterý. Druhý pracovní den v týdnu se stalo celkem 1357 událostí. Mezi měsíci v roce vede loňskou statistiku březen s 870 událostmi. V dubnu pak likvidovaly jednotky požární ochrany nejvíce požárů z celého roku (164).

Kateřina Sekyrková

Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

 

Související články
Sedm jednotek hasičů likvidiovalo požár lakovny ve Smiřicích
Na náměstí ve Dvoře Králové hořel dům
Vyhořelou střechou napršelo do přízemí domu, město volalo hasiče
Požárem poškozený dům ve Dvoře Králové se bude prodávat, v Trutnově se na vyhořelou chalupu pořádá veřejná sbírka
Víkendová dopravní nehoda na známém místě v Nové Pace i v Hořicích
Půlnoční požár kůlny měli hasiči pod kontrolou do 20 minut

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 578x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět